8 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii

Nie mogę uwierzyć, że za niecałe dwa tygodnie będę ponownie w Norwegii.  Pamiętam, jak w zeszłym roku stresowałam się pierwszym w życiu lotem, starając się przy tym nie zapomnieć wszystkich niezbędnych rzeczy. Jak się okazało po 12-dniowym pobycie w tym pięknym kraju na Skandynawii już wiem, że wiele rzeczy, które wzięłam okazało się zbędnych. Dzięki temu mam nadzieję, że w tym roku miejsce niepotrzebnych przedmiotów zajmą te bardziej ważne, których w zeszłym roku zabrakło.

W Norwegi spędziłam 12 dni, a mimo to czuję ogromny niedosyt. Już teraz czytam przewodniki, strony z poradami i listy miejsc, które warto zobaczyć. Nie mogę się doczekać wielkich, malowniczych fiordów i pięknej Opery w Oslo. Wielu z Was wyjazd do Norwegii może się wydawać skomplikowany, dlatego postanowiłam przygotować listę rzeczy, które ułatwią Wam zorganizowanie wycieczki i pozwolą w pełni wykorzystać skandynawskie uroki.

DSC_0221-1

1. Paszport lub dowód.

Przekraczając granicę nie potrzebujemy wizy. Wystarczy aktualny dowód osobisty bądź paszport. Dokumenty musimy pokazać przed wylotem na lotnisku, ale może się zdarzyć, że po opuszczeniu kabiny samolotu zostaniemy poproszeni o to ponownie. W zeszłym roku o tym nie wiedziałam i  byłam bardzo zdziwiona, jak wychodząc po 1,5 godzinie lotu ubrany w mundur pan poprosił mnie po angielsku o wyjęcie dokumentów ze względu na ataki terrorystyczne. Moja mina była bezcenna! Warto być przygotowanym na taką ewentualność i mieć dokumenty w podręcznej torebce.

2. Lot

Lot do Norwegii do najdroższych nie należy. Wizzair czy Ryanair oferują bardzo niskie ceny lotów. Ceny biletów zaczynają się już od 39 zł, jedynym dodatkowym kosztem będzie nadprogramowy bagaż (podręczny do 10 kg jest w cenie biletu). W Wizzair walizka może mieć do 32 kg za 117 zł, Ryanair natomiast oferuje 15 kg za 71 zł, bądź 20 kg za 119 zł. Podróż trwa około 1,5 – 2 godziny.

11793427_876847442352801_259827027_n 11778006_876847439019468_171811884_n

3. Przewóz jedzenia i alkoholu

Ilość alkoholu, mięsa tytoniu, którą możemy przewieźć zależy od środka transportu. Występują jednak znaczne ograniczenia, których trzeba przestrzegać. Więcej informacji o ilości poszczególnych produktów znajdziecie tutaj.

4. Ciepłe ubrania

W ciągu dnia temperatury w Norwegii bywają wysokie, jednak wieczorem potrafią spaść do 10-15 stopni latem. Warto wziąć ze sobą ciepły sweter i kurtkę przeciwdeszczową w razie pogorszenia się pogody. Jeśli jadąc do Norwegii nastawiacie się na spacerowanie i oglądanie malowniczych terenów, koniecznie zaopatrzcie się w wygodne buty (najlepiej trapery). Dzięki temu dotrzecie do najciekawszych zakątków, znajdujących się na samych szczytach wzgórz.

DSC_1672

5. Okulary przeciwsłoneczne oraz filtr UV

W Norwegii mimo umiarkowanego klimatu bywa naprawdę gorąco, a promieni słonecznych w ciągu dnia nie brakuje. Noszenie okularów i kremów z filtrem jest tam koniecznością, szczególnie, jeśli chcecie spacerować po wzgórzach. To właśnie przedzierając się przez laski z drzewami, promienie słoneczne mogą zaszkodzić najbardziej, ponieważ chodząc nie odczuwamy tak bardzo temperatury i działania promieni.

6. Waluta

Każdy wie, że Norwegia to jeden z najdroższych krajów europejskich. Sama z nieufnością podchodziłam do tej informacji, myśląc, że na pewno ceny aż tak wysokie nie są. Do pomyłki przyznałam się po pierwszej wizycie w sklepie spożywczym. Ceny w Norwegii dla Polaków (jeśli chodzi o jedzenie) są bardzo wysokie. Przykładowo litr mleka kosztuje prawie 8 zł, a bochenek chleba ponad 12 zł. To prawie 4 razy więcej niż w Polsce! Dla nas to bardzo dużo, jednak w odniesieniu do pensji przeciętnego Norwega sytuacja wygląda nieco inaczej. Wczoraj w radio usłyszałam, że coraz chętniej wyjeżdżamy do Norwegii, a MINIMALNA stawka godzinowa tam wynosi 75 zł. Jeśli doniesienia nie kłamią, kilkanaście złotych przy kilkudziesięcznym godzinowym wynagrodzeniu to nie tak wiele.

10498690_341951182630020_5802462445902633416_o

 7. Woda

Woda z kranu w Norwegii jest zdatna do picia, więc nie musicie się tego absolutnie obawiać. Nie warto brać ze sobą kilku butelek z Polski – tylko obciążycie niepotrzebnie swój bagaż, którego waga jest i tak ograniczona.

8. Język

W Norwegii ludzie posługują się językiem norweskim, jednak nawet małe dzieci potrafią mówić po angielsku. W związku z tym nie martwcie się, zawsze miłe i uśmiechnięte ekspedientki w sklepie doradzą Wam w języku norweskim i angielskim.

DSC_1556-0002

 

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *