Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Zastanawialiście się kiedyś, jak ważny jest odpowiedni dobór okularów przeciwsłonecznych? Ja jeszcze kilka tygodni temu nie miałam o tym pojęcia, a przy kupnie kierowałam się tylko wyglądem oprawek. Teraz wiem, że to był ogromny błąd, ponieważ oprócz filtra, który jest bardzo istotny, uświadomiłam sobie, że niestety nie każde okulary pasują do mojego kształtu twarzy. Ponad to z okularami nie powinniśmy się rozstawać nawet zimą. Dlatego, aby uniknąć działania promieni słonecznych, najlepiej nie wychodzić bez nich z domu. Po przeczytaniu kilku artykułów i skontaktowaniu się z miejscowym optykiem poznałam kilka rad, którymi powinniśmy się kierować przy doborze okularów.

1. Jaki filtr wybrać?

Filtr to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania nowej pary okularów. Dobre okulary posiadają przyciemniane soczewki z filtrem UVA i UVB nie mniejszym niż 400, ten nie naraża naszych oczu na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

2. Gdzie kupić?

Najlepiej w salonie optycznym, broń boże na bazarze! Niestety decydując się na kupno okularów u optyka musimy się liczyć z wyższą ceną. Nie bez powodu, okulary z marketów zamiast pomagać szkodzą. A to wszystko za sprawą nieodpowiednich szkieł i filtra. Podczas przebywania na słońcu źrenice się zwężają, aby jak najmniej promieni dostało się do wnętrza oka. Stosując nieodpowiednie okulary z marketu zamiast się zwężać  zaczną się rozszerzać, tym samym dostarczając więcej niezdrowych promieni.

3. Co się stanie, jeśli nie zdecyduje się na dobre okulary?

Promienie słoneczne mogą być przyczyną wielu chorób. Wśród nich są takie jak zaćma, czerniak czy zapalenie spojówek. Nie warto ryzykować, ponieważ ból jest niemiłosierny, a oczy mamy tylko jedne.

11355798_591459600993970_1953050452_n

 

Kwestie  filtra i ochrony oczu mamy już za sobą. W takim razie co z kształtem? Każdy z nas kupując okulary liczy się z tym, że będzie je nosił ze sobą prawie codziennie. To zobowiązuje do odpowiedniej estetyki oprawek, które oprócz tego, że będą uniwersalne, pasują do naszych ubrań, a przede wszystkim kształtu twarzy. Niestety nie każdy z nas dobrze wygląda w muchach czy okularach typu lenon. Jeśli masz owalny kształt twarzy, problemu nie ma – do tego typu pasują niemalże wszystkie modele. Osobom o innych kształtach twarzy radzę zapoznać się z poniższą ilustracją. Na pewno ułatwi dobór oprawek.

Znacie jakieś inne sposoby na ochronę oczu? Czym dotychczas kierowaliście się podczas kupna nowych okularów?

TYPY-TWARZY-jak-dobrac-okulary-przeciwsloneczne

 

*PH: www.kobietamag.pl

 

 

0 I like it
0 I don't like it

One Comment

  1. Ich szkodliwosc polega na tym, ze na sloncu zrenice samoistnie sie zwezaja, aby jak najmniej promieni slonecznych wpadalo do oczu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *