Czym jest prêt-à-porter, kto projektuje? Przykładowe stylizacje

Oglądając zdjęcia z wielu pokazów, natknęłam się na pojęcia takie jak: haute couture i prêt-à-porter. Za pierwszym razem oprócz tego, że wyglądały dla mnie jedynie jak dziwnie brzmiące pojęcia, których nie potrafiłam przeczytać, były mi obce. Internet jest pełen przeróżnych definicji, uzupełnionych o obrazkową wersję tych modowych pojęć, pojawiających się na wybiegach. Jako że od zawsze chciałam, aby na moim blogu znajdywały się ciekawe wpisy, do których (w razie jakichkolwiek wątpliwości) będę mogła wracać, postanowiłam przygotować krótki słownik modowych fraz, które warto znać. Wiadomo, ich znajomość nie jest czymś koniecznym jak alfabet czy umiejętność czytania, jednak przeglądając modowe czy nawet sportowe magazyny, nierzadko spotkać się można z tymi zwrotami.

Jak czytać prêt-à-porter?

[pretaporte]

Czym zatem jest prêt-à-porter?

W języku angielskim ready-to-wear czyli przetłumaczone dosłownie – gotowy do noszenia. Prêt-à-porter jest zupełnym przeciwieństwem haute couture (o tym napiszę niebawem osobny wpis). To odzież, która jest produkowana masowo, a nie ze względu na dokładne wymiary klienta, na zamówienie. Ubrania te są szyte na ogromną skalę na maszynach do szycia, w wielu rozmiarach. Po odbywających się pokazach rzeczy z kolekcji ready-to-wear można kupić w butikach projektantów. Ceny prezentowanych ubrań są o wiele niższe niż te z pokazów haute couture – dostępne tylko dla elity. Wiele osób uważa, że kolekcje ready-to-wear są proste, niczym z linii basic. Nic bardziej mylnego! Kolekcje te bywają również bardzo ekstrawaganckie i ciekawe, co widać na poniższych fotografiach z pokazów.

Kto tworzy?

Ze względu na mniejsze koszty i nakłady pracy, wielu początkujących projektantów decyduje się jedynie na wystawianie kolekcji ready-to-wear. Niektóre duże domy mody, chcąc zminimalizować koszty, również pokazują tylko te kolekcje. Nie brakuje również takich projektantów, którzy oprócz pokazów haute couture, prezentują także prêt-à-porter. Do tych ostatnich należą m.in.: Christian Dior czy Elie Saab.

______________________________________

Moje ulubione kolekcje z pokazów ready-to-wear

Autumn/Winter 2016-2017

Anna Sui:

AnnaSuistrona

DKNY:

DKNY

Jeremy Scott:

JeremyScott

Jil Sander Navy:

JilSanderNavy

Michael Kors:

MK

Oscar de la Renta:

Oscar de la Renta

Polo Ralph Lauren:

PoloRalphLauren

Rag&Bone:

Rag&Bone

Tory Burch:

ToryBurch

0 I like it
0 I don't like it

One Comment

  1. Jeremy ma niesamowity styl... na pewno go bardzo wyróżnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *