W jaki sposób efekt kuli śnieżnej może wpłynąć na Twoje życie?

15400911_722461581245643_2985228320218683842_n

Przyznać się, kto z Was chociaż raz za dziecka widząc za oknem śnieg, ulepił z niego bałwana? Ja to robię co roku z małym kuzynostwem, mając cały czas tak samo dużą frajdę. Podejrzewam, że każdy z Was miał okazję lepić bałwana. Co ciekawe, z tym zjawiskiem, a konkretnie lepieniem kilku kul śnieżnych, które się na niego składają, związane jest pewne zjawisko psychologiczne zwane efektem kuli śnieżnej. Jeszcze jakiś czas temu nie wiedziałam, że jest istotne dla wielu dziedzin mojego życia i w znacznym stopniu wpływa na mój rozwój.

Z czym jest związane?

Przypomnij sobie proces lepienia bałwana. Małymi kroczkami, z małej śnieżki powstaje coraz to większa kula. Finalnie, po kilkudziesięciu minutach pracy powstaje piękny bałwan, składający się z trzech kul w różnych rozmiarach, ze staranie przyozdobioną twarzą. Ten proces ma przełożenie na nasze życie.

Robiąc coś systematycznie, małymi kroczkami, osiągamy wymarzony cel. Wiadomo, nie od razu, ale właśnie na tym to polega. Dzięki zaparciu, zaangażowaniu i chęciom jesteśmy w stanie zdziałać cuda. Jak mówią „nie od razu Rzym zbudowano”. Proces ten trwał długo i ciągnął się latami. Tak też jest w naszym życiu z osiąganiem własnych wyznaczonych celów, przełamywaniem barier.

Co jest kluczowe?

Systematyka i świadomość korzyści, jakie przyniesie nam wspięcie się na szczyt. Nie mówię tylko o korzyściach pieniężnych, czasami to zwyczajnie satysfakcja z powodu spełnionego marzenia, czy osiągniętego celu. Przykładowo zakładamy sobie za cel nauczenie się nowego języka obcego. Nie uczynimy tego w kilka tygodni. Po kilku tygodnia będziemy umieli się przedstawić, ale efekty nauki nie będą widocznie i zniewalające. Potrzeba dużo silnej woli i samozaparcia, a przede wszystkim systematycznej pracy.

Ucząc się codziennie po 10 słówek, w ciągu miesiąca będziemy znali już 300, a po roku ponad 3650. To już sporo! Z taką wiedzą z pewnością będziemy umieli się porozumieć. Rok to dużo i bez chęci nie damy rady. Bywają momenty, kiedy mamy ochotę się poddać. Każdy miewa gorsze dni, kiedy nie ma ochoty na nic. Nawet na rzeczy, które sprawiają przyjemność dosłownie zawsze. Wtedy warto pomyśleć o tym, co zostało wykonane w kierunku spełniania marzenia i jak dużo już przeszliśmy. To z pewnością zmotywuje do dalej pracy i zapobiegnie klęsce. Wyznaczenie sobie celu to najważniejsza sprawa. Bez tego w kryzysowym momencie poddamy się bez walki, nie wiedząc, do czego zmierzamy.

Efekt kuli śnieżnej wiąże się z narastającym efektem. Im więcej nad czymś pracujemy, tym łatwiej dostrzec nam efekty naszej pracy. Wyznacz sobie realnie działanie, które będziesz wykonywać każdego dnia, aby zbliżyć się do celu. Taka wytrwałość z pewnością w przyszłości zaowocuje.

Jakie są zalety regularnego działania?

Czas płynie nieubłaganie. Ile razy zdarzyło wam się pomyśleć o tym, że nadchodzi weekend, a tu nagle poniedziałek? Nie wiemy, kiedy mijają kolejne dni. Stojąc w miejscu, tylko stracimy czas, w którym moglibyśmy zdziałać tak wiele.

Z tego względu nie warto zastanawiać się i czekać na odpowiedni moment. Odpowiedni moment jest właśnie tu i teraz. W momencie zrodzenia się w głowie pomysłu i przełożenia go na nasze życie. Zaplanuj, zanotuj pomysły, które pomogą ci w osiągnięciu celu, stwórz tabelki, notatki, które będziesz skrupulatnie wypełniać. Dzięki temu w trudnych chwilach zobaczysz, ile już pokonałeś, aby dotrzeć do miejsca, w którym jesteś i zmotywujesz się ponownie, nie chcąc tracić wykonanej pracy.

*zdj. Tumblr

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *