Czym i dla kogo jest LCHF?

16684029_755844047907396_7788110841811261313_n

Jak się z pewnością domyślacie, LCHF to skrót. Od czego? Od nazwy diety, z której wywodzi się m.in. słynna dieta paleo. LCHF (low carbohydrates high fat), bo o niej dzisiaj mowa to dieta niskowęglowodanowa, w której unika się spożywania węglowodanów, ograniczając je do minimum, na rzecz tłuszczy i białka.

Ta niskowęglowodanowa dieta zakazuje spożywania wszelkich zbóż, cukru, czasem nawet roślin strączkowych i owoców, a nakazuje jedzenie niemalże w nieograniczonej ilości pozostałych produktów.

Dlaczego?

Badania dowiodły, że spożywanie tłuszczu wcale nie szkodzi. Wręcz przeciwnie! Ułatwia odchudzania i utratę zbędnych kilogramów przez dłuższe uczucie sytości. A jego niedobór powoduje magazynowanie tłuszczu w postaci tkanki tłuszczowej.

Węglowodany natomiast są niewskazane, ale nie ze względu na kaloryczności. Sporna pozostaje kwestia szybkości wchłaniania energii z nich uwolnionej. Jeśli są to węglowodany proste, szybciej będziemy głodni i sięgniemy po kolejny posiłek. Nadmiar glukozy we krwi, jako nadwyżki energii jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd problem z utratą wagi.

Idealny spis produktów, które są wskazane, a które wręcz przeciwnie, przedstawia poniższa grafika.

Pozostaje zadać sobie pytanie – czy warto przejść na taką dietę? Myślę, że osobiście nie potrafiłabym przekonać się do tłustych posiłków. Z odstawieniem cukru, mąki czy tego typu produktów nie miałabym problemu. Ale gdzie miejsce na pyszne, włoskie razowe makarony, które kocham? Nie jestem w pełni wegetarianką, ale mięso spożywam bardzo rzadko, dlatego w moim przypadku odstawienie roślin strączkowych, które są dla mnie źródłem białka, mogłoby spowodować jego niedobór i pogorszyć moje samopoczucie.

Jestem zdania, że dieta to tylko propozycja, którą należy modyfikować w odniesieniu do potrzeb danego organizmu. Każdy wie, po czym czuje się dobrze – co powinien jeść, a czego unikać.

Moja zasada? Wszystko z umiarem!

Macie jakieś doświadczenia z dietami? Koniecznie napiszcie, które polecacie, a które wręcz przeciwnie!

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *