Sprawdzone sposoby na naukę angielskiego

tumblr_o1qoxtTfGU1rxrziqo1_500

Ile razy robiliście podejście do samodzielnej nauki języka, jednak za każdym razem kończyło się fiaskiem? Brak motywacji, zapału i obranego celu sprawia, że tracimy ochotę i nasz często słomiany zapał mija. Przygotowałam kilka sprawdzonych metod na naukę angielskiego – nie wymagają dużych nakładów czasu i pieniędzy, a niektóre są zupełnie darmowe. Dzięki nim wzbogacicie słownictwo, poprawicie wymowę i nauczycie się struktur. Zapomnijcie o barierze językowej i strachu!

Do dzieła 🙂

___________________________________

Subskrybcja słówek

Od dobrych kilku miesięcy na maila przychodzi mi codziennie słówko dnia wraz z wytłumaczeniem po polsku, definicją angielską i zdaniem, w którym jest przykładowo użyte. Oprócz tego phrasal verb. Pomyślcie, to tylko dwa zwroty do nauki w ciągu jednego dnia – po miesiącu 60 nowych, po roku ponad 700. Dzięki temu prostemu zabiegowi, który nie wymaga od nas szczególnego nakładu czasu (przecież maila można przeczytać będąc w autobusie czy w poczekalni do lekarza), nasz język zostaje wzbogacony o masę słówek. Słówka bywają banalne, ale również takie, z którymi nie miałam wcześniej styczności. Nie są dostosowane do określonego poziomy danej osoby, lecz wysyłane wybiórczo, związane z przeróżnymi dziedzinami życia.

Jeśli chcecie subskrybować słówko dnia, zajrzyjcie na tą stronę. Wystarczy wpisać swojego maila.

Czytanie po angielsku

Nie muszę pisać wiele – czytanie pozwala poszerzyć słownictwo, zapamiętać struktury gramatyczne czy wyrażenia bez zbędnego kucia. Dzięki tekstom po angielsku, po jakimś czasie stajemy się obyci z gramatyką i pisownią. Jest bardziej czasochłonne niż obejrzenie serialu z angielskimi napisami, lecz nie mam wątpliwości co do skuteczności tej metody.

Seriale z napisami bez lektora

To świetna opcja dla osób, który angielski opanowały już na poziomie komunikatywnym. Oglądając filmy czy seriale po angielsku, z angielskimi napisami, z łatwością wychwytujemy słówka w danych kontekstach, a w razie niezrozumiałości, możemy zawsze spojrzeć na pisownię na ekranie. To również uczy z pewnością obycia z akcentem, który jak wiecie, w różnych częściach globu bywa mniej i bardziej zrozumiały. Po angielsku polecam film “Diabeł ubiera się u Prady”, zawiera dużo tłumaczeń, które w polskiej wersji zostały przeoczone.

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę, proponuję seriale z polskimi napisami. Łatwiej będzie zrozumieć kontekst i zapamiętać poszczególne słowa, patrząc na polskie tłumaczenia. Osobiście najbardziej lubię akcent brytyjski i sądzę, że jest najłatwiejszy do zrozumienia, więc zaczęłabym od angielskich filmów.

Konwersatorium

Moim zdaniem nic nie pozwala ulepszyć i pracować nad językiem tak, jak konwersacja. Obojętnie czy z osobą, której angielski jest językiem ojczystym, czy uczący się języka obcokrajowiec – jak my. Przy wielu szkołach obcych istnieje możliwość zapisania się wyłącznie na konwersatorium, bez uczestniczenia w kursie. W praktyce wygląda to tak, że zainteresowane osoby spotykają się raz bądź dwa w tygodniu na luźne rozmowy w celu podszlifowania języka.

Jeśli wolicie rozmawiać online i nie macie czasu na wychodzenie z domu, polecam stronę speaking 24, dzięki której nie musicie umawiać się na daną godzinę czy zapisywać do grup. Wystarczy odpalić stronkę i zobaczyć, kto jest dostępny. Niektórzy podają tematy, o których chcieliby pogadać oraz poziom języka, na którym są. Jak widzicie do nauki języka wystarczy Wam MSN czy Skype.

Fiszki

Rozwiązanie dla tradycjonalistów, dla osób, dla których papierowe rozwiązania zawsze pozostaną przed ich elektronicznymi odpowiednikami. Świetna opcja ze względu na mnogość dostępnych na rynku fiszek, podzielonych ze względu na kategorie. Są tak małe i jednocześnie mobilne, że zmieszczą się nawet do najmniejszej torebki, przez co można uczyć się w dowolnej chwili! Szczególnie polecam fiszki wydawnictwa Edgard.

Zapomniałabym o wersji mobilnej fiszek! W sklepie Play czy Appstore, możecie pobrać aplikacje, która będzie wyświetlała fiszki, monitorując jednocześnie wasze postępy.

____________________________

Dobrnęliście do końca? Jeśli tak bardzo się cieszę i jednocześnie zachęcam do podzielenia się ze mną i innymi własnymi metodami na naukę języka!

 

3 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *